Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ZO) jest jedynym organem ONZ-tu odpowiedzialnym za sprawy dyplomacyjne (n.p. traktaty międzynarodowe), który składa się ze wszystkich krajów członkowskich. Pierwsze rozmowy w sprawie przepisów które powinny regulować nasze wykożystanie przestrzeni kosmicznej, albo precyzyjniej "zachowaniu przestrzeni kosmicznej do celów pokojowych", rozpoczęły się w ostatniej części lat 50-ych.
Rezultatem tych wstępnych rozmów było utworzenie Traktatu o Przestrzeni Kosmicznej (TPK), fundamentu praw odnoszących się do przestrzeni kosmicznej, który wszedł w życie w 1967; w chwili obecnej liczącego 110 państw prawnie zobowiązanym z jego protokołami, wliczając Stany Zjednoczone, Rosję, Chiny, Indie i większość państw przynależących to NATO.
ZO również formuje uchwały (formalne wyrażenie opinii), które w przeciwieństwie do traktatów, nigdy nie mają mocy praawnej, a w przypadku przestrzeni kosmicznej, oferują wskazówki o odpowiednim zachowaniu i działalności w kosmosie. Podpisanie lub oddanie głosu na rzecz jakiegokolwiek dokumentu ONZ okazuje poparcie państwa dla jego reguł i demonstruje chęć do ustanowienia wielostronnej współpracy nad konkretnym zagadnieniem. ZO zbiera się co roku między innymi w celu obrad nad dalszymi uchwałami i traktaktami dotyczących przestrzeni kosmicznej.
TPK zakazuje rozmieszczania broni masowego rażenia w kosmosie, zabrania działalności wojskowych na ciałach niebieskich i wykłada reguły o mocy prawnej, które nadają kierunek pokojowego wykożystania i eksploracji przestrzeni kosmicznej, n.p. wszystkie działalności muszą być przeprowadzane zgodnie z prawem międzynarodowym.
Jakkolwiek, NIE powsztrzymuje on żadnego państwa od kierowania działań wojennych z Ziemi z celem w kosmosie, formowania sił kosmicznych lub umieszczania na orbicie broni innego rodzaju.
Od 1967 podejmowano wyśiłki wprowadzienia kolejnych prawomocnych środków, które wspomogłyby TPK przez wypełnienie jego bardziej znaczących luk. Na przykład,
Dotychczas żaden z tych proponowanych traktatów nie został wdrożony. A jednak obydwa traktaty działałyby na rzecz zabronienia użycia broni kosmicznej i prawdopodobnie miałyby efekt hamujący jej produkcję.
Z perspektywy czasu szczególną opozycję dla traktatu PAROS wyrażały Stany Zjednoczone. Stany Znednoczore wraz z Izraelem zagłosowały przeciwko uchwale PAROS * w 2019, kiedy WSZYSTKIE inne państwa zagłosowały za. Natomiast traktat PPWT, nie zyskał dużego zainteresowania od czasu złożenia jego pierwszej propozycji w 2008.
Kolejną kluczową uchwałą rozpatrywaną na ZO jest "Transparency and confidence-building measures in outer space activities" (Działalności na rzecz budowania przejrzystości i zaufania w aktywnościach w kosmosie). Podleganie tej uchwale pomogłoby zapobiec konfrontacji wojskowych poprzez wzmocnienie międzynarodowego zaufania. Co ważniejsze, zaakceptowanie jej mogłoby ostatecznie doprowadzić do zastosowania prawomocnych środków kontroli zbrojeń i rozbrojenia. W 2019 Stany Znednoczone i Izrael zagłosowały przeciwko, a Australia, Gruzja, Palau, Ukraina i Wielka Brytania wstrzymały się od głosu.
Już od dawna mówi się że sformułowania TPK nie są adekfantnie dostosowane do zmieniających się czasów i współczesnych zagadnień. W 2013 Grupa Rządowych Ekspertów ONZ (UN Group of Governmental Experts) oznajmiła że "współpraca wszystkich państw na rzecz utrzymania [kosmosu] w satnie wolnym od destabilijuzącego konfliktu jest niezmiernie ważna" **, i chociaż większość państw członkowskich ONZ zobowiązała się dążyć do wyeliminowania broni kosmicznej przez Konferencję Rozbrojeniową (Conference on Disarmament), z upływem dziesiątek lat nie widać w tym kierunku znaczących postępów.
Są jeszcze dwie kwestie godne przytoczenia. Chociaż międzynarodowe prawo zabrania groźby użycia lub użycia siły w przestrzeni kosmicznej, brak tam jednak definicji prawnej określającej co zalicza się do 'groźby użycia' lub 'użycia' siły, a jest to niejasność ciągnąca za sobą wysoki potencjał dla mylnych interpretacji. Podobnie, do dnia dzisiejszego bardzo mały wysiłek został włożony w ustalenie znaczenia 'broni kosmicznej' na podłożu prawnym. Są to problemy które stwarzają fundamentalną przeszkodę w kontroli nad wyścigiem zbrojeń w kosmosie i utworzeniem instrumentów prawnych nawiązujących do technoligii przeciwkosmicznej.
Niezbędnym jest żeby państwa osiągnęły konsensus w tych sprawach w jak najszybszym tępie, aby uniknąć niebezpiecznych konsekfencji, które niosą za sobą zbyt wysokie ryzyko wymknięcia się z pod kontroli.
* Istnieje różnica między uchwałą RAROS a traktatem o tej samej nazwie. Komitet ONZ odpowiedzialny za negocjacje związane z traktatem PAROS został rozwiązany w 1994.
** Nieoficjalne tłumaczenie.
Kliknij tutaj żeby dowiedzieć się czemu jak narazie uchronienie przstrzeni kosmicznej przed obruceniem w strefę wojny ma nikłe skutki.