Uzbrajanie kosmosu nie jest nowym pojęciem, o czm świadczą udane demonstracje destruktywnych możliwości antysatelitarnych (ASAT), obecnie osiągniąte przez Rosję (1963), USA (1985), Chiny (2007) oraz Indie (2019). Nowe postępy dotyczą rozwoju w technologii przeciwkosmicznej i globalnym politycznym stosunkiem do przestrzeni kosmicznej, która staje się coraz ważniejsza dla wojskowych i cywilnych celów. Wzrastająca liczba państw zwracających swoją uwagę ku przeciwkosmicznym możliwościom przez ostatnich kika lat, również przykuwa uwagę.
Rok 2019 roił się od niepokojących wydażeń, które ostatecznie doprowadziły do obrucenia przestrzeni kosmicznej w nową arenę toczenia wojen ludzkości. Rozpoczął się od śmiałego testu antysatelitarnego Indii, co usatnowiło je jako nowa "potęga kosmiczna" a swój sukces naznaczyły świeżą smugą kosmicznych śmieci. W następnych miesiącach francuski prezydent, Emanuel Macron, upomniał się o potrzebę defensywnych, jak również ofensywnych możliwości przeciwkosmicznych oraz utworzenia naczelnego dowództwa do spraw kosmosu, natomiast NATO uczyniło przestrzeń kosmiczną "domeną operacyjną". Punkt kulminacyjny przyszedł z ostentacyjnym oświadczeniem prezydenta Donalda Trumpa: "kosmos jest najnowszą domeną walk wojennych świata", oraz utwierdził potrzebę amerykańskiej "przewagi w kosmosie".
Obecnie USA jest jedynym państwem, które założyło niezależny oddział wojskowy odpowiedzialny za przestrzeń kosmiczną, tak zwane "Space Force" (Siły Kosmiczne), chociaż wiele innych krajów przeorganizowało swoje siły zbrojne w celu uwzględnienia dzałań wojennych w kontekscie przestrzeni kosmicznej.
Retoryka 'odstraszania', 'kontroli kosmosu', 'potęgi' lub 'dominacji' przyjęta przez niektóre państwa jako model działania w kosmosie, jest nie tylko niepomocna, ale skrajnie niebezpieczna i nie może być zignorowana. Pzybranie takiej postawy znacząco utrudniłoby międzynarodową współpracę w przestrzeni kosmicznej, ponieważ więcej państw poczuje potrzebę podążania tą samą drogą militaryzacji, doprowadzając między innymi, do wzrostu międzynarodowych napięć. Ten proces może już być zaobserwowany w ostatnim teście ASAT przeprowadzonym przez Indie, podsumowanym przez premiera Indii Narendra Modi-ego, "tym wyczynem, Indie ustanowiły swoje imię jako elitarna potęga kosmiczna" i "pociski A-SAT dodadzą nowej siły do programu kosmicznego Indii."
Wyścig zbrojeń w kosmosie wyraźnie się wzmaga. Brak ram prawnych, które mogłyby zostać użyte do opanowania uzbrajania kosmosu, oraz nawiązania do agresywnych działalności podjętych w kosmosie lub wobec aktywów w przestrzeni kosmicznej jest znaczny. W połączeniu z ogólnym tonem negocjacji już podjętych w ONZ te zadarzenia wskazują na możliwość tego, że prawdopodobieństwo wielu ze spodziewanych zagrożeń znacząco wzrosło.
Kliknij tutaj żeby dowiedzieć się czemu uzbrajanie kosmosu jest poważnym problemem o globalnym znaczeniu.